Bitka na nebesima traje. Juriša zima na proleće, a ono se odupire, stoički. Simbolične vremenske prilike za kraj koji kanimo posetiti. Tamo je sila udarala na slabijeg, al’ prkosnog, te prevagnuti uspela nije. Ka bajkolikom zapadu domovine vozimo preko Šapca putem koji nije baš za ponos.
JER JE KRUPANJ SRCE RAĐEVINE
Ušuškao se u dolini, obgrljen padinama Jagodnje, Boranje i Sokolskih planina. Napojen trima rečicama Bogošticom, Čađavicom i Kržavom koje se u centru spajaju u Likodru. Središte je oblasti Rađevine, nazvane po vojvodi Rađu, koji je po predanju bio jedan od sedam vitezova kneza Lazara. Da li po vojvodi ili pak svojoj rodnosti, teško je doznati, ali bi dvojbu mogla razjasniti krilatica: “Rađevina je da rađa, a Krupanj da to što rodi bude krupno”. Ko ju je skovao, alal mu vera!
Arheološki nalazi svedoče o životu još u doba neolita. Bio je naseljen i u doba Rimskog carstva, u srednjem veku postaje značajno rudarsko mesto, i prilično je propatio za vreme Osmanlija. Ime mu se prvi put pominje u dubrovačkim spisima 1417. godine, kao ”Crupagn”.
Danas, gradićem dominira uređeni park na obalama rečnih tokova i pešačka ulica načičkana kafićima, sa nekoliko zanimljivih zdanja i ponekim orijentalnim. Ističe se crkva spomen-kosturnica Sv. Vaznesenja Gospodnjeg. Zadužbina je kralja Petra I Karađorđevića. Građena je 30-ih godina prošlog veka od kamena. Lepotica, krasno živopisane unutrašnjosti. U avgustu 1931. godine deo kostiju srpskih vojnika palih u bici na Mačkovom kamenu prenet je u kosturnicu crkve. Iza nje, prikrila se skoro stoleće starija sestra istog posvećenja.
U blizini je Muzejski kompleks Stolice, posvećen događajima iz Drugog svetskog rata i rudarstvu i metalurgiji. Nedaleko su dve pećine Orlićka i Kovačevića, kao i ostaci Soko-grada, nekadašnje zloglasne turske tvrđave. U podnožju utvrđenja je manastir Sv. Nikolaja.
JER CRKVENI PARK DOBRI POTOK SPAJA VERU I TRADICIJU
Svega nekoliko kilometara od Krupnja, na visu u bajkovitom okruženju, nalazi se Crkveni park sačinjen oko stare Krupanjske dobropotočke crkve. Posvećena je Uspenju Presvete Bogorodice. Prvi put se pominje 1528. godine. Unutar parka su zvonik, muzeji lova, pčelarstva i starih zanata, spomen česme, park Svetog Save, dečje igralište, natkriveni prostori za odmor, replika starog seoskog domaćinstva, i groblje staro oko pet vekova. Posebnost su dve kapele posvećene Sv. Prokopiju i Svetoj Petki, koje su smeštene u nekadašnjim rudarskim oknima. Slikovito dočaravaju vremena zla kada se zbog vere skrivalo i stradalo. Mesto gde se duhovnost oseća, prošlost sagledava, a budućnost priziva.
JER JE U KONAKU DOBROM POTOKU HRANA PODOBRA
Tek koji metar ispod je Konak Dobri potok. Znatiželja nas vuče da zavirimo kroz kapiju. Iza nje otkrivamo mali drvengrad. Brvnarice za konačište, igralište za mališane i restoran. Iz njega dopiru primamljivi mirisi. Kako naprasno ogladnesmo, odlučismo se za rani ručak. Unutrašnjost starinska, rustična. Hrana, tvrdi mlađani konobar, domaćinska, njihova. Teleća čorba očekivano kafanska, a riblja prava alaska, vrhunska. Mešano meso sa roštilja, malko zapečen pekarski krompir i pečene i ljute paprike su odličan izbor. Ukusi potvrđuju reči konobara. Više nego zadovoljnog trbuha izlazimo na svež vazduh. Vetar se razduvao. Miriše na sneg.