U skoro samom srcu Srbije, u plodnom srednjem Pomoravlju, u senci obronaka Kučajskih planina, ušuškao se gradić. Napojen vodama Grze i Crnice, nadohvat Velike Morave i nadomak bajkovite prirode protkane istorijom i duhovnošću. Poziv na druženje koji se ne odbija.
JER JE PARAĆIN RASKRSNICA PUTEVA
Područje je naseljeno još od rane praistorije, u rimsko doba bio je trgovačko mesto sa postajom za promenu konja pod nazivom Sarmates, a današnje ime vodi poreklo od naselja, trga Parakinovog broda (prelaz), koje se spominje u povelji kneza Lazara iz XIV veka. Sredinom XIX veka dobija status varoši, a danas, na obalama Crnice, živi mirno, skladno, nekako pritajno, možda baš u skladu sa obližnjim prirodnim retkostima.
Najlepši deo prostire se uz Crnicu, koja se nedaleko od grada uliva u Veliku Moravu. Kako su joj na izvorištu vode bele zbog krečnjačkih stena, nekada se zvala Belica. No, posle jednog od turskih zuluma, kada su za verski praznik pobili okupljene i njihova tela bacilli u reku, vode su pocrvenele, a narod je reku „ocrnio“. Obale, koje spaja nekoliko belih, neobičnih pešačkih mostića, krase uređene zelene površine sa klupama za odmor. Posebno se ističe hotel Petrus na samoj reci, spolja prilično oronuo. Iznad njega na brdašcetu, uzdiže se crkva Svete Trojice, današnjeg izgleda s kraja XIX veka. Građena je u srpsko-vizantijskom stilu, barokne unutrašnjosti, a ikone na drvenom ikonostasu su iz Rusije.
Centrom dominira Spomenik ratnicima palim u Prvom svetskom ratu, a duž promenade je mnoštvo butika, kafića sa baštama i poslastičarnica, ali nigde se ne da zasladiti čuvenom Vasinom tortom. Izvorni recept potiče baš odavde, i simbol je porodične ljubavi. Naime, iz zahvalnosti prema zetu, tašta je zamesila najukusniju tortu od badema, oraha i narandže i iz poštovanja je po njemu nazvala Vasina, veli predanje. No, čini se da je tradicija zamrla. Šteta, mogla bi biti jak slasni i turistički adut grada. A Paraćinci bi se tada mogli od milošte zvati Vasinci a ne Džigerani. Nadimak su dobili za vreme posete knjaza Miloša Obrenovića. Kako nisu znali čime da ga počaste, zatražiše savet od Jagodinaca. A oni vrcavi povazda, odlučiše da sa komšijama pošegače predloživšvi džigericu. Umesto zadovoljstva gozbom, knjaz u besu izusti: „Džigerice, i ti li si meso, Paraćinci, i vi ste mi ljudi”. Da li je džigerica proterana zauvek iz kulinarske ponude Paraćina, nismo se raspitivali, ali Vasina torta jeste, nažalost.
JER U ZAVIČAJNOM MUZEJU STANUJE SAVREMENIK DINOSAURUSA
Smešten je u jednoj od prvih dvospratnih zgrada i verovatno najupečatljivijem zdanju u gradu. Kući sudije Petra Ružića sagrađenoj 70-ih godina XIX veka. Postavka skromna, prostor ište malo doterivanja, ali ima se šta zanimljivo videti. Pored praistorijske, antičke, numizmatičke, i etnološke zbirke, posebno zanimljiva je prirodnjačka. Izložene su lobanje i rogovi jelena orijaša, kozoroga, pećinskog medveda, i fosil glave krokodila iz jezerskog perioda Panonskog mora. Starost mu se procenjuje na između 20 i 50 miliona godina. Znači, objašnjava kustos, da je savremenik dinosaurusa. Eto, saznasmo da mamutice Kika i Vika ipak nisu najstariji stanovnici ovih prostora, već da titulu nosi niko drugi do gospodin krokodil. Na spratu je predstavljen pregled privrednog razvoja Paraćina od turske kasabe do evropske varoši, a deo je naravno posvećen, čuvenom paraćinskom staklu.
JER DRIVE GO APLIKACIJA ŠTEDI VREME
Vreme je novac, često kažu poslovni ljudi, a ni većina ostalih ne voli baš da ga traći, još manje da čeka u redu. Tu su u pomoć pritrčale i savremene tehnologije. Drive.Go mobilna aplikacija omogućava vozačima plaćanje na samom točionom mestu, bez napuštanja vozila. Bez gužve i gurkanja, brzo i jednostavno. A kako se leto bliži, i bez znojenja. Preuzmite aplikaciju i preduhitrite vrućine. A ušteđeno vreme posvetiti sebi, kako vam već volja.