Početna / Blog / Sa nama na putu #krozsrbiju / 6 razloga da posetite Sombor

6 razloga da posetite Sombor

Bije ga glas da je najzeleniji grad u Srbiji. Diči se raznolikom i umešnom arhitekturom i bogatom kulturom. Bio je nepresušno nadahnuće slikarskom velikanu, a njegov miran duh uzburkao je neobuzdani pesnik romantičar. Jedan je od najopevanijih srpskih gradova, na severozapadu mirne Bačke, gde „fijaker stari ulicama luta”.

Grad Sombor

JER „U TOM SOMBORU SVEGA NA VOLJU”

Prvi put je upisan krajem XIV veka kao Sveti Mihailo ili Sent-Mihalj kada se posed nalazio u vlasništvu ugarske vlastelinske porodice Cobor. Kasnije je i njihovo prezime dodato nazivu, pa je postao Cobor-Sent-Mihalj. Naseobina je sredinom XVI veka pripojena Osmanskom carstvu. Tada se u turskim defterima varoš pominje kao Sombor 1543. godine, jer ga je srpski pravoslavni živalj prilagodio svom jeziku, a Turci se nisu bunili. Krajem XVII veka ulazi u sastav Austrijske carevine, a šezdesetak godina kasnije od carice Marije Terezije dobija status slobodnog i kraljevskog grada. Od tada počinje veliki građevinski i kulturni razvoj Sombora. Posle Prvog svetskog rata ulazi u sastav Kraljevine Srbije.

I danas krasi severozapad naše domovine, blizu obale Dunava. Gostoprimljiv i miran, ali živ grad. Kao što poznati stihovi kažu u njemu „svega na volju”. Na svakom koraku, pored uređenih trgova i parkova, velelepnih je zdanja koja odišu minulim vremenima. Najupečatljivije su Županija, danas Skupština grada, Gradska kuća – Magistrat, Plebanija – Župni dvor, nekadašnji franjevački samostan, Preparandija – Učiteljska škola, Somborsko pozorište, Grašalkovićeva i Kronić palata, a od verskih zdanja ističu se pravoslavna crkva Svetog Đorđa i katolička crkva Presvetog Trojstva. Pogledima divljenja nema kraja.

Nije Sombor zaboravio ni svoja dva velikana. Statua književnika i akademika Veljka Petrovića, koji je svoj rodni grad proslavio kao Ravangrad, postavljena je ispred Gradske bioblioteke. Laza Kostić, pesnik i književnik i nadasve romantičar i neobuzdani duh, sedi na klupi, prepoznatljive razbarušene kose sa knjigom u ruci, ispred kuće u kojoj je živeo sa Julijanom Palanački. Tu je završio svoju najlepšu pesmu Santa Maria della Salute, pred smrt. Počiva na somborskom pravoslavnom groblju.

Diše svojim stablima lipe, kestenа, platana, tise i čuvenog bođoša, kako Somborci nazivaju američki koprivić, visoko listopadno drvo Severne Amerike. kad radoznali posetilac postane umorni šetač, obavezno, ako vreme dozvoljava, treba sesti u male kočije i uz bat kopita još jednom odmerkati sve somborske lepote, onako starinski, gospodski.

Grad Sombor

JER ŽUPANIJU KRASI NAJVEĆE PLATNO U SRBIJI

Ukrstiše koplja velike vojske Austrije u Turske, na Tisi, kod Sente 11. septembra 1697. godine. Tokom Velikog turskog rata. Turci doživeše strahovit poraz. Može biti jer za protivnika imaše i oko 500 Srba i Bunjevaca. Dva stoleća kasnije, za proslavu milenijuma od dolaska Mađara u ove krajeve, u Pešti 1896. godine, Somborci naručiše prikaz ovog značajnog boja koji im je svakako uticao na sudbinu. Rad je poveren Ferencu Ajzenhutu, Mađaru nemačkog porekla i jednom od vodećih slikara orijentalnih tema svoga vremena. Oslikao je monumentalno realistično delo, dimenzija sedam puta četiri metra. Središna figura je čuveni vojskovođa Eugen Savojski na belom konju, a u pozadini se nazire silovitost bitke. Delo je završeno u Minhenu, gde je izrađen i ram, takođe svojevrsno umetnički rad, od drveta sa pozlatom. Površina slike je sada iznosila 40 kvadratnih metara. Hteli su Somborci nešto grandiozno, ali biće da nisu mnogo razmišljali kako će ga uneti tamo gde su namerili, u zgradu Županije. kad ne mogaše milom, primeniše silu. Probijen je zid iznad balkonskih vrata sve do tavanice. Slika je postavljena 1898. godine u svečanu salu. ona danas izgleda poput malenog muzeja. Tavanicu krase grbovi koji predstavljaju istorijsku prošlost zemalja koje su bile pod upravom Ugarske monarhije, a postavljene su i u drvetu izrađeni kipovi boginja mudrosti Atine i pravde Justicije.

Danas je Bitka kod Sente umetnička dika ne samo Sombora, već cele Srbije. Kako se nalazi u skupštinskoj sali, potrebno je najaviti se, ili pak ljubazno zamoliti gospodina čuvara da se zaviri u ovu malu riznicu, a on će vam ujedno, umesto kustosa, predstaviti velelepno delo.

Ovde se čak i politika čini podnošljivom. kada se zapodene žučna rasprava, nije teško izmestiti se koji vek u prošlost i smirenost potražiti u umetnosti najvećeg ulja na platnu u Srbiji.

Zupanja

JER GALERIJA MILAN KONJOVIĆ DOSTOJNO ČUVA USPOMENU NA VELIKANA

Voleo je da nosi mornarsku majicu. Bila mu je simbol avanture na njegovom moru, slikarstvu, gde se uvek dešava nešto novo, nepredvidljivo. A tu beskrajnu plovidbu ka pučini nisu obojile samo bela i plava. Svoje bogato stvaralaštvo počeo je takozvanom ranom fazom za vreme školovanja po srednjoj Evropi. Odlaskom u Pariz ranih 1930-ih nastaju remek-dela plave faze, koju povratkom u domovinu smenjuje strastvena crvena faza obojena predelima i ljudima Vojvodine. Rat i zarobljeništvo uzimaju danak boji tokom sive faze, kojа opet postaje čista i ozarena na slikama kolorističke faze. Silovita i dramatična dela nastaju tokom najzrelije, asocijativne faze. U poznim godina bio je nadahnut vizantijskim ikonama i freskama. Plodnim opusom od više od 6.000 radova, Milan Konjović pripada samom vrhu srpske likovne umetnosti. Prepoznatljiv je po osobenom stilu ekspresionističkog temperamenta.

Svoje slike „miljenice” s ljubavlju je darovao rodnome gradu, jer one „jedino njemu i pripadaju”. Zbirku od 500 ulja na platnu, akvarela, crteža i tapiserija. Galerija Milan Konjović osnovana je 1966. godine u reprezentativnoj jednospratnici iz XIX veka u samom srcu grada. Početkom XXI veka ćerka Vera darovala je 17 tatinih dela iz porodične zbirke, uz molbu da budu deo stalne postavke u prizemlju. Tu su izloženi i arhivska građa, fotografije, lična dokumenta, pribor za slikanje, autoportret – ulje na lesonitu iz 1978, i poslednji crtež velikog umetnika iz 1993. godine, kada je i preminuo u svom Somboru. Na spratu su tematske izložbe ili postavke po fazama stvaralačkog rada.

Danas zbirku čini skoro 1.100 Konjovićevih radova koji mogu da se pogledaju na računaru, opis dela je omogućen i za slabovide i slepe, a upriličena je i suvenirnica. Savremen i lepo osmišljen prostor u zdanju koje odiše starinom dostojno predstavlja život i stvaralaštvo slikarskog velikana. Celokupni doživljaj upotpunjuje vođenje kustosa, vrsnog znalca i umešnog pripovedača. Galerija Milan Konjović zasigurno je jedno od najuređenijih i najgostoprimljivijih kulturnih zdanja koje smo posetili.

Galerija Milan Konjovic

VIDEO

6 razloga da posetite Sombor

JER MUZEJ SOMBORA BAŠTINI RAZNOVRSNU ZBIRKU

Svečano ga je otvorio Veljko Petrović u kući Julija Lederera 1945. godine. Prvi direktor je bio niko drugo do Milan Konjović. Danas ima oko 40.000 eksponata od kojih je oko hiljadu izloženo u stalnoj postavci. Razvrstani su u četiri zbirke: arheološka, istorijska, etnološka, i umetnička. Posebno vredni su predmeti starčevačke kulture, zanatski alati, novčići, oružje, arhivska dokumenta, i keramičko posuđe. Zanimljiva je i postavka salonskog nameštaja, pokućstva iz epohe bidermajera, ukrasnih kaljevih peći svojevrsne umetničke izrade, i gospodske odore. Posebno upečatljiva je slika čuvene carice Sisi i salonska garnitura Laze Kostića, njegov pisaći sto, pero i zapisi, kao i tapiserija koju je lično izradila njegova supruga Julijana. Predstavljen je i prvi gradski bioskop sa drvenim sedištima, i naravno neizbežni simbol grada, fijaker. U galeriji savremene umetnosti izložena su dela Zore Petrović, Vladimira Veličkovića, Cileta Marinkovića, Eda Murtića, Marka Čelebonovića…

Muzejski prostor je prilagođen zdanju koji mu je dom, pa se u trenutku učini kao da se može zagubiti u nekom od hodnika. No, produženo druženje sa istorijom i umetošću može samo da ulepša dan.

Muzej Sombora

JER FIJAKER VOZI KROZ SOMBORSKE UKUSE

A pored onih na točkovima sa upregnutim konjem, ima Sombor i svoj kulinarski Fijaker. Tik do Županije. Etno-restoran udomljen je u zelenom vrtu, sa drvenim mostićima preko vode koja se preliva preko kamenja, i dečjim igralištem. Izgleda čarobno. Unutrašnjost podjednako prijemčiva, uz poneki starinski detalj i prigodne slike. A jelovnik, pomalo svetski, više domaćinski. Šta je čije sorte da se naslutiti po nazivima gurmanluka. Biramo fijaker šniclu i pileće rolnice sa testeninom uz pečene paprike i lepinje. Sve savršeno, somborski. Kočijaški zalogaj i carski kotlet ostavljamo za sledeće druženje. A istoriju kraja odražava i izbor poslastica. Od baklave, Zaher torte do pite od borovnica.

Restoran Kanjon

JER BS VRBAS 1 SIJA NOVIM SJAJEM

Na putu za Sombor grad, doslovno blješti, na neosvetljenom putu. Prosto mami da se prikoči i svrati. Ako ne zbog pojenja prevoznog sredstva, onda na predah u novom ruhu benzinske stanice, jer i unutra sve blista. Miriše na novo. No, ni takav novcat ne može da nadmaši miris pržene, italijanske, vrhunske Drive Cafe kafe. Snažnog, aromatičnog ukusa kome je teško doleti. Za užitak, budnost i srećne pute.

Sveti bor u Kamenoj gori

Share:

Možda te dodatno interesuje:

Najbolji razlog za pauzu – Drive Cafe

Kuda god da te put odvede, na više od 300 lokacija širom zemlje, Drive Cafe ti nudi uvek istu, vrhunsku uslugu. Uživaj u nezaboravnom ukusu naše kafe, sendviča ili kroasana ─ samo na NIS Petrol i Gazprom benzinskim stanicama.

Saznaj više:

Najkraći put do NIS Petrol i Gazprom benzinske stanice

Gde god da se zaputiš, uz pomoć mape naših benzinskih stanica, otkrij svoje idealno mesto za odmor/pauzu. Gorivo, kafa ili nešto treće, očekuje te na NIS Petrol i Gazprom benzinskim stanicama.

Saznaj više:
Politika upravljanja kolačićima

O kolačićima

Prilikom posete internet stranice Naftne industrije Srbije a.d. Novi Sad (NIS), www.nisgazprom.rs, prikupljaju se informacije koje su neophodne kako bi se unapredilo Vaše korisničko iskustvo. Ove tehnologije, koje uključuju kolačiće, piksele, veb oznake (engl. web beacons) i gif-ove, u ovoj Politici upravljanja kolačićima zajednički nazivamo „kolačići“.

Informacije o zaštiti podataka o ličnosti koji se obrađuju od strane NIS-a možete pronaći u našoj Politici privatnosti, a ukoliko imate bilo koje pitanje u vezi sa obradom podataka o ličnosti, molimo Vas da kontaktirate organizacioni deo NIS-a nadležan za upravljanje zaštitom podataka o ličnosti, slanjem upita na adresu elektronske pošte fkz@nis.eu.

Korišćenjem kolačića (engl. „cookies“) na našoj internet stranici možemo prikupljati podatke o Vašem računaru koji mogu da uključuju IP adresu, tip pretraživača (engl. browser), ime domena, vreme pristupa i adrese internet stranica. Na internet stranici www.nisgazprom.rs omogućena je primena kolačića samo u slučaju da ste nam za tu aktivnost dali Vaš pristanak, odabirom odgovarajućih opcija za upravljanje kolačićima putem ovog dela sajta.

Šta su kolačići

Kolačići su male tekstualne baze podataka (datoteke) koje se obično preuzimaju na Vaš računar, tablet ili mobilni uređaj (u nastavku teksta: uređaj) s internet lokacija koje posećujete. Kolačići se koriste za rad svih funkcija internet stranice, ostvarivanje boljeg korisničkog iskustva, a omogućavaju i vršenje analitike poseta stranici i napredno online oglašavanje.

Vrste kolačića

Kako biste bolje razumeli kolačiće i kako ih kontrolisati, u nastavku možete saznati koje vrste kolačića postoje, kao i kako se isti koriste na internet stranicama:

  • Kolačići prvog lica (engl. „first party cookies“)
    Kolačići koje je na Vaš uređaj instalirala organizacija čiju internet stranicu posećujete poznati su kao kolačići „prvog lica“.
  • Kolačići trećeg lica (engl. „third party cookies“)
    Kolačići koje je na Vaš uređaj instalirala druga organizacija u odnosu na onu stranicu koju posećujete poznati su kao kolačići „trećeg lica“.
  • Stalni kolačići (engl. „persistent cookies“)
    Stalni kolačići ostaju sačuvani na Vašem uređaju i nakon zatvaranja internet pretraživača. Uz pomoć ovih kolačića internet stranice čuvaju podatke kako bi Vam se olakšalo njihovo korišćenje. Na primer, internet stranice koje zahtevaju unos korisničkog imena i lozinke će zapamtiti Vaš unos koji će se pojavljivati pri svakoj novoj poseti.
  • Privremeni kolačići (engl. „session cookies“)
    Privremeni kolačići uklanjaju se s Vašeg uređaja u trenutku zatvaranja internet pretraživača putem kojeg ste posetili određenu internet stranicu. Pomoću ovih kolačića stranice pohranjuju privremene podatke koji služe za njeno ispravno funkcioniranje.

Koje kolačiće koristi internet stranica nisgzprom.rs

Kolačići koji se koriste na internet stranicama NIS-a podeljeni su u četiri kategorije:

  • Neophodni kolačići ili strogo potrebni kolačići su kolačići koji se upotrebljavaju kako bi stranica mogla da funkcioniše i ne mogu biti isključeni. Možete podesiti Vaš internet pretraživač da Vas obavesti o korišćenju ili da blokira ove kolačiće, ali u tom slučaju neki delovi internet stranice neće funkcionisati

Ostali kolačići – od stalnih kolačića NIS koristi:

  • Ukoliko podešavate jezik, veličinu fonta ili određenu verziju sajta (npr. režim visokog kontrasta), za to se koriste kolačići za podešavanje korisničkog interfejsa. Po izvršenom podešavanju nije potrebno da navodite svoje preferencije prilikom sledeće posete ovom sajtu.
  • Ako koristite delove sajta za čiji pristup vam je potrebna registracija, u tu svrhu na vaš računar postavljamo kolačić za autentifikaciju. Ovo vam omogućava odlazak i povratak na te delove sajta bez ponovne autentifikacije.
  • Kako bismo pratili broj poseta radi merenja i poboljšanja performansi naše internet stranice, koristimo kolačiće prvog lica. Zahvaljujući ovim kolačićima možemo odrediti koje stranice su popularne odnosno manje popularne. Takođe, zahvaljujući njima možemo da vidimo na koji način se posetioci kreću na internet stranicama, odnosno kako ih koriste. Sve informacije koje ovi kolačići prikupljaju su agregirani, te predstavljaju anonimizovane podatke. Ukoliko ne dozvolite ove kolačiće, nećemo imati informaciju kada ste posetili našu stranicu.
  • Za praćenje mrežne statistike možemo koristiti i servise poput Google Analytics. U tom slučaju Google na vaš računar postavlja kolačić trećeg lica. Takav kolačić postavlja se i kada koristimo Google mape.
Specifikacija kolačića
Kategorija kolačića
Naziv kolačića
Opis kolačića
Analitički kolačić
1P_JAR
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
_GRECAPTCHA
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
ANID
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
CGIC
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
CGIC
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
DV
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
NID
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
OGPC
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
OGP
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
OTZ
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
SNID
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
_c;;i
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
rc::a
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
sb_wiz.pq
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
sb_wiz.pq_tm
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
sb_wiz.qc
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
sb_wiz.zpc.
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Analitički kolačić
_grecaptcha
Ovaj kolačić je kreirao Google i koristi se za detekciju da li je korisnik čovek ili robot.
Neophodni
authToken
Kolačić koji se koristi za autorizaciju ulogovanog korisnika.
Neophodni
authTokenData
Kolačić koji sadrži sistemske podatke ulogovanog korisnika.
Neophodni
refreshToken
Kolačić koji se koristi za autorizaciju ulogovanog korisnika.
Neophodni
cookie_consent_settings
Kolačić koji čuva podatke o tome koji su kolačići prihvaćeni od strane korisnika.

 

Uključivanje i isključivanje kolačića

Na internet stranici nisgazprom.rs korisnik u svakom trenutku može isključiti ili uključiti kolačiće promenom podešavanja ponuđenih opcija upravljanja kolačićima. Ako isključite kolačiće, isti se neće čuvati na Vašem internet pretraživaču. Kolačići se mogu isključiti i preko podešavanja internet pretraživača.

Svrha kolačića je poboljšanje i omogućavanje upotrebe naših internet stranica i njihovih procesa, te je potrebno imati u vidu da sprečavanjem ili brisanjem kolačića možete onemogućiti funkcionisanje svih delova stranice ili prouzrokovati njihov drugačiji rad i izgled u internet pretraživaču.

Ukoliko isključite oglašivačke kolačiće moguće je da prikazivanje naših oglasa bude manje relevantnog sadržaja za Vas ili Vam se isti oglas može pokazati više puta nego što to želite.

Internet pretraživači omogućavaju promene podešavanja kolačića. Podešavanja se najčešće nalaze u meniju „Opcije” (engl. „Options“) ili „Parametri” (engl. „Preferences“). Dole navedeni linkovi mogu biti od pomoći ukoliko korisnik želi bolje da razume ova podešavanja:

Takođe, kao izvor dodatnih informacija za upravljanje kolačićima možete da koristite i stranicu
www.aboutcookies.org.

Dodatne informacije o kolačićima

Društvene mreže takođe mogu da postavljaju kolačiće na Vaš računar. To se događa na internet stranicama koje vam omogućavaju prijavu i registraciju putem naloga društvenih mreža, te ukoliko delite sadržaj internet stranice na društvenim mrežama. Konkretni uticaj na Vašu privatnost će se razlikovati od društvene mreže do društvene mreže i zavisi od podešavanja privatnosti koje ste izabrali na tim mrežama. Kako upravljati ovim kolačićima možete saznati na internet stranicama tih društvenih mreža.

Na sledećim linkovima možete da saznate više informacija o kolačićima i pravilima privatnosti: