Почетна / Блог / Popular cir / 6 разлога да посетите Сомбор

6 разлога да посетите Сомбор

Бије га глас да је најзеленији град у Србији. Дичи се разноликом и умешном архитектуром и богатом културом. Био је непресушно надахнуће сликарском великану, а његов миран дух узбуркао је необуздани песник романтичар. Један је од најопеванијих српских градова, на северозападу мирне Бачке, где „фијакер стари улицама лута”.

Grad Sombor

ЈЕР „У ТОМ СОМБОРУ СВЕГА НА ВОЉУ”

Први пут је уписан крајем XIV века као Свети Михаило или Сент-Михаљ када се посед налазио у власништву угарске властелинске породице Цобор. Касније је и њихово презиме додато називу, па је постао Цобор-Сент-Михаљ. Насеобина је средином XVI века припојена Османском царству. Тада се у турским дефтерима варош помиње као Сомбор 1543. године, јер га је српски православни живаљ прилагодио свом језику, а Турци се нису бунили. Крајем XVII века улази у састав Аустријске царевине, а шездесетак година касније од царице Марије Терезије добија статус слободног и краљевског града. Од тада почиње велики грађевински и културни развој Сомбора. После Првог светског рата улази у састав Краљевине Србије.

И данас краси северозапад наше домовине, близу обале Дунава. Гостопримљив и миран, али жив град. И као што познати стихови кажу у њему „свега на вољу”. На сваком кораку, поред уређених тргова и паркова, велелепних је здања која одишу минулим временима. Најупечатљивије су Жупанија, данас Скупштина града, Градска кућа – Магистрат, Плебанија – Жупни двор, некадашњи фрањевачки самостан, Препарандија – Учитељска школа, Сомборско позориште, Грашалковићева и Кронић палата, а од верских здања истичу се православна црква Светог Ђорђа и католичка црква Пресветог Тројства. Погледима дивљења нема краја.

Није Сомбор заборавио ни своја два великана. Статуа књижевника и академика Вељка Петровића, који је свој родни град прославио као Раванград, постављена је испред Градске биоблиотеке. А Лаза Костић, песник и књижевник и надасве романтичар и необуздани дух, седи на клупи, препознатљиве разбарушене косе са књигом у руци, испред куће у којој је живео са Јулијаном Паланачки. Ту је завршио своју најлепшу песму Santa Maria della Salute, пред смрт. Почива на сомборском православном гробљу.

Дише својим стаблима липе, кестена, платана, тисе, и чувеног бођоша, како Сомборци називају амерички копривић, високо листопадно дрво Северне Америке. А кад радознали посетилац постане уморни шетач, обавезно, ако време дозвољава, треба сести у мале кочије, и уз бат копита још једном одмеркати све сомборске лепоте, онако старински, господски.

Grad Sombor

ЈЕР ЖУПАНИЈУ КРАСИ НАЈВЕЋЕ ПЛАТНО У СРБИЈИ

Укрстише копља велике војске Аустрије у Турске, на Тиси, код Сенте 11. септембра 1697. године. Током Великог турског рата. Турци доживеше страховит пораз. Може бити јер за противника имаше и око 500 Срба и Буњеваца. Два столећа касније, за прославу миленијума од доласка Мађара у ове крајеве, у Пешти 1896. године, Сомборци наручише приказ овог значајног боја који им је свакако утицао на судбину. Рад је поверен Ференцу Ајзенхуту, Мађару немачког порекла и једном од водећих сликара оријенталних тема свога времена. Осликао је монументално реалистично дело, димензија седам пута четири метра. Средишна фигура је чувени војсковођа Еуген Савојски на белом коњу, а у позадини се назире силовитост битке. Дело је завршено у Минхену, где је израђен и рам, такође својеврсно уметнички рад, од дрвета са позлатом. Површина слике је сада износила 40 квадратних метара. Хтели су Сомборци нешто грандиозно, али биће да нису много размишљали како ће га унети тамо где су намерили, у зграду Жупаније. А кад не могаше милом, применише силу. Пробијен је зид изнад балконских врата све до таванице. Слика је постављена 1898. године у свечану салу. А она данас изгледа попут маленог музеја. Таваницу красе грбови који представљају историјску прошлост земаља које су биле под управом Угарске монархије, а постављене су и у дрвету израђени кипови богиња мудрости Атине и правде Јустиције.

Данас је Битка код Сенте уметничка дика не само Сомбора, већ целе Србије. Како се налази у скупштинској сали, потребно је најавити се, или пак љубазно замолити господина чувара да се завири у ову малу ризницу, а он ће вам уједно, уместо кустоса, представити велелепно дело.

Овде се чак и политика чини подношљивом. Јер када се заподене жучна расправа, није тешко изместити се који век у прошлост и смиреност потражити у уметности највећег уља на платну у Србији.

Zupanja

ЈЕР ГАЛЕРИЈА МИЛАН КОЊОВИЋ ДОСТОЈНО ЧУВА УСПОМЕНУ НА ВЕЛИКАНА

Волео је да носи морнарску мајицу. Била му је симбол авантуре на његовом мору, сликарству, где се увек дешава нешто ново, непредвидљиво. А ту бескрајну пловидбу ка пучини нису обојиле само бела и плава. Своје богато стваралаштво почео је такозваном раном фазом за време школовања по средњој Европи. Одласком у Париз раних 1930-их настају ремек-дела плаве фазе, коју повратком у домовину смењује страствена црвена фаза обојена пределима и људима Војводине. Рат и заробљеништво узимају данак боји током сиве фазе, која опет постаје чиста и озарена на сликама колористичке фазе. Силовита и драматична дела настају током најзрелије, асоцијативне фазе. У позним година био је надахнут византијским иконама и фрескама. Плодним опусом од више од 6.000 радова, Милан Коњовић припада самом врху српске ликовне уметности. Препознатљив је по особеном стилу експресионистичког темперамента.

Своје слике „миљенице” с љубављу је даровао родноме граду, јер оне „једино њему и припадају”. Збирку од 500 уља на платну, акварела, цртежа, и таписерија. Галерија Милан Коњовић основана је 1966. године у репрезентативној једноспратници из XIX века у самом срцу града. Почетком XXI века ћерка Вера даровала је 17 татиних дела из породичне збирке, уз молбу да буду део сталне поставке, у приземљу. Ту су изложени и архивска грађа, фотографије, лична документа, прибор за сликање, аутопортрет – уље на лесониту из 1978, и последњи цртеж великог уметника из 1993. године, када је и преминуо у свом Сомбору. На спрату су тематске изложбе или поставке по фазама стваралачког рада.

Данас збирку чини скоро 1.100 Коњовићевих радова који могу да се погледају на рачунару, опис дела је омогућен и за слабовиде и слепе, а уприличена је и сувенирница. Савремен и лепо осмишљен простор у здању које одише старином достојно представља живот и стваралаштво сликарског великана. Целокупни доживљај употпуњује вођење кустоса, врсног зналца и умешног приповедача. Галерија Милан Коњовић засигурно је једно од најуређенијих и најгостопримљивијих културних здања које смо посетили.

Galerija Milan Konjovic

ВИДЕО

6 разлога да посетите Сомбор

ЈЕР МУЗЕЈ СОМБОРА БАШТИНИ РАЗНОВРСНУ ЗБИРКУ

Свечано га је отворио Вељко Петровић у кући Јулија Ледерера 1945. године. Први директор је био нико друго до Милан Коњовић. Данас има око 40.000 експоната од којих је око хиљаду изложено у сталној поставци. Разврстани су у четири збирке: археолошка, историјска, етнолошка, и уметничка. Посебно вредни су предмети старчевачке културе, занатски алати, новчићи, оружје, архивска документа, и керамичко посуђе. Занимљива је и поставка салонског намештаја, покућства из епохе бидермајера, украсних каљевих пећи својеврсне уметничке израде, и господске одоре. Посебно упечатљива је слика чувене царице Сиси и салонска гарнитура Лазе Костића, његов писаћи сто, перо и записи, као и таписерија коју је лично израдила његова супруга Јулијана. Представљен је и први градски биоскоп са дрвеним седиштима, и наравно неизбежни симбол града, фијакер. У галерији савремене уметности изложена су дела Зоре Петровић, Владимира Величковића, Цилета Маринковића, Еда Муртића, Марка Челебоновића…

Музејски простор је прилагођен здању који му је дом, па се у тренутку учини као да се може загубити у неком од ходника. Но, продужено дружење са историјом и уметошћу може само да улепша дан.

Muzej Sombora

ЈЕР ФИЈАКЕР ВОЗИ КРОЗ СОМБОРСКЕ УКУСЕ

А поред оних на точковима са упрегнутим коњем, има Сомбор и свој кулинарски Фијакер. Тик до Жупаније. Етно-ресторан удомљен је у зеленом врту, са дрвеним мостићима преко воде која се прелива преко камења, и дечјим игралиштем. Изгледа чаробно. Унутрашњост подједнако пријемчива, уз понеки старински детаљ и пригодне слике. А јеловник, помало светски, више домаћински. Шта је чије сорте да се наслутити по називима гурманлука. Бирамо фијакер шницлу и пилеће ролнице са тестенином уз печене паприке и лепиње. Све савршено, сомборски. Кочијашки залогај и царски котлет остављамо за следеће дружење. А историју краја одражава и избор посластица. Од баклаве, Захер торте до пите од боровница.

Restoran Kanjon

ЈЕР БС ВРБАС 1 СИЈА НОВИМ СЈАЈЕМ

Дословно бљешти, на неосветљеном путу, на ободу града. Просто мами да се прикочи и сврати. Ако не због појења превозног средства, онда на предах у новом руху бензинске станице, јер и унутра све блиста. Мирише на ново. Но, ни такав новцат не може да надмаши мирис пржене, италијанске, врхунске Drive Cafe кафе. Снажног, ароматичног укуса коме је тешко долети. За ужитак, будност и срећне путе.

Sveti bor u Kamenoj gori

Share:

Можда те додатно интересује:

Најбољи разлог за паузу – Drive Cafe

Куда год да те пут одведе, на више од 300 локација широм земље, Drive Cafe ти нуди увек исту, врхунску услугу. Уживај у незаборавном укусу наше кафе, сендвича или кроасана ─ само на НИС Петрол и Гаспром бензинским станицама.

Drive Cafe

Најкраћи пут до НИС Петрол и Гаспром бензинске станице

Где год да се запутиш, уз помоћ мапе наших бензинских станица, откриј своје идеално место за одмор/паузу. Гориво, кафа или нешто друго, очекује те на НИС Петрол и Гаспром бензинским станицама.

Мапа
Политика управљања колачићима

О колачићима

Приликом посете интернет странице Нафтне индустрије Србије а.д. Нови Сад („НИС“), www.nisgazprom.rs, прикупљају се информације које су неопходне како би се унапредило Ваше корисничко искуство. Ове технологије, које укључују колачиће, пикселе, веб ознаке (енгл. web beacons) и гиф-ове, у овој Политици управљања колачићима заједнички називамо „колачићи“.

Информације о заштити података о личности који се обрађују од стране НИС-а можете пронаћи у нашој Политици приватности (линк), а уколико имате било које питање у вези са обрадом података о личности, молимо Вас да контактирате организациони део НИС-а надлежан за управљање заштитом података о личности, слањем упита на адресу електронске поште fkz@nis.eu.

Коришћењем колачића (енгл. „cookies“) на нашој интернет страници можемо прикупљати податке о Вашем рачунару који могу да укључују IP адресу, тип претраживача (енгл. browser), име домена, време приступа и адресе интернет страница. На интернет страници www.nisgazprom.rs је омогућена примена колачића само у случају да сте нам за ту активност дали Ваш пристанак одабиром одговарајуће опције у делу подешавања опција за управљање колачићима (линк до подешавања).

Шта су колачићи

Колачићи су мале текстуалне базе података (датотеке) које се обично преузимају на Ваш рачунар, таблет или мобилни уређај (у наставку текста: уређај) с интернет локација које посећујете. Колачићи се користе за рад свих функција интернет странице, остваривање бољег корисничког искуства, а омогућавају и вршење аналитике посета страници и напредно онлине оглашавање.

Врсте колачића

Како бисте боље разумели колачиће и како их контролисати, у наставку можете сазнати које врсте колачића постоје, као и како се исти користе на интернет страницама:

  • Колачићи првог лица (енгл. „first party cookies“)
  • Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала организација чију интернет страницу посећујете познати су као колачићи „првог лица“.
  • Колачићи трећег лица (енгл. „third party cookies“)
  • Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала друга организација у односу на ону страницу коју посећујете познати су као колачићи „трећег лица“.
  • Стални колачићи (енгл. „persistent cookies“)
  • Стални колачићи остају сачувани на Вашем уређају и након затварања интернет претраживача. Уз помоћ ових колачића интернет странице чувају податке како би Вам се олакшало њихово коришћење. На пример, интернет странице које захтевају унос корисничког имена и лозинке ће запамтити Ваш унос који ће се појављивати при свакој новој посети.
  • Привремени колачићи (енгл. „session cookies“)
    Привремени колачићи уклањају се с Вашег уређаја у тренутку затварања интернет претраживача путем којег сте посетили одређену интернет страницу. Помоћу ових колачића странице похрањују привремене податке који служе за њено исправно функционирање.

Које колачиће користи интернет страница нисгзпром.рс

Колачићи који се користе на интернет страницама НИС-а подељени су у четири категорије:

Неопходни колачићи или строго потребни колачићи су колачићи који се употребљавају како би страница могла да функционише и не могу бити искључени. Можете подесити Ваш интернет претраживач да Вас обавести о кориш
ењу или да блокира ове колачиће, али у том случају неки делови интернет странице неће функционисати

Остали колачићи – од сталних колачића НИС користи:

  • Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.
  • Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.
  • Како бисмо пратили број посета ради мерења и побољшања перформанси наше интернет странице, користимо колачиће првог лица. Захваљујући овим колачићима можемо одредити које странице су популарне односно мање популарне. Такође, захваљујући њима можемо да видимо на који начин се посетиоци крећу на интернет страницама, односно како их користе. Све информације које ови колачићи прикупљају су агрегирани, те представљају анонимизоване податке. Уколико не дозволите ове колачиће, нећемо имати информацију када сте посетили нашу страницу.
  • За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Google Analytics. У том случају Google на ваш рачунар поставља колачић трећег лица. Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.
Спецификација колачића
Категорија колачића
Назив колачића
Опис колачића
Аналитички колачић
1P_JAR
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_GRECAPTCHA
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
ANID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
DV
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
NID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGPC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGP
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OTZ
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
SNID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_c;;i
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
rc::a
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq_tm
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.qc
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.zpc.
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_grecaptcha
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Неопходни
authToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
authTokenData
Колачић који садржи системске податке улогованог корисника.
Неопходни
refreshToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
cookie_consent_settings
Колачић који чува податке о томе који су колачићи прихваћени од стране корисника.

Укључивање и искључивање колачића

На интернет страници нисгазпром.рс корисник у сваком тренутку може искључити или укључити колачиће променом подешавања понуђених опција управљања колачићима. Ако искључите колачиће, исти се неће чувати на Вашем интернет претраживачу. Колачићи се могу искључити и преко подешавања интернет претраживача.

Сврха колачића је побољшање и омогућавање употребе наших интернет страница и њихових процеса, те је потребно имати у виду да спречавањем или брисањем колачића можете онемогућити функционисање свих делова странице или проузроковати њихов другачији рад и изглед у интернет претраживачу.

Уколико искључите оглашивачке колачиће могуће је да приказивање наших огласа буде мање релевантног садржаја за Вас или Вам се исти оглас може показати више пута него што то желите.

Интернет претраживачи омогућавају промене подешавања колачића. Подешавања се најчешће налазе у менију „Опције” (енгл. „Options“) или „Параметри” (енгл. „Preferences“). Доле наведени линкови могу бити од помоћи уколико корисник жели боље да разуме ова подешавања:

Такође, као извор додатних информација за управљање колачићима можете да користите и страницу
www.aboutcookies.org.

Додатне информације о колачићима

Друштвене мреже такође могу да постављају колачиће на Ваш рачунар. То се догађа на интернет страницама које вам омогућавају пријаву и регистрацију путем налога друштвених мрежа, те уколико делите садржај интернет странице на друштвеним мрежама. Конкретни утицај на Вашу приватност ће се разликовати од друштвене мреже до друштвене мреже и зависи од подешавања приватности које сте изабрали на тим мрежама. Како управљати овим колачићима можете сазнати на интернет страницама тих друштвених мрежа.

На следећим линковима можете да сазнате више информација о колачићима и правилима приватности: