Београд. Град који вам пружа толико могућности за забаву, добар провод, али и квалитетан културни садржај.
Београд шири руке – дочекајте српску нову годину у српској престоници
Ако сте планирали да будете у Београду у време новогодишњег ,,лудовања”, препоручујемо вам да поред забаве у кафанама и ресторанима (а тога има на претек), обавезно посетите и неколико места, која се сматрају симболима српске престонице, али и да уживате у културном благу, које се ретко виђа.
Изложбе – Мештровић, Мирослављево јеванђеље
Ових дана је у Народном музеју отворена изложба дела Ивана Мештровића, најистакнутијег вајара бивше Југославије. Изложено је 40-ак скулптура, углавном насталих пре Првог светског рата.
Ово је изложба од изузетне важности. Изложбом представљамо део нашег фонда, а 2019. јесте и година обележавања 175 година трајања Народног музеја. Изложбом дела Мештровића из наше збирке смо желели да укажемо на значај уметности и значај наших богатих ризница. Када улазите у обновљену зграду музеја, на улазу вас дочекују две каријатиде, а у атријуму две скулптуре Ивана Мештровића. Сада смо желели да представимо и највећи део опуса Мештровића у нашој колекцији. Представили смо још 43 његових дела у мермеру, бронзи или гипсу од 80 колико Народни музеј укупно поседује
рекла је директорка Народног музеја Бојан Борић Брешковић.
Кад сте већ у Народном музеју, имате лепу и ретку прилику да погледате најстарију сачувану ћириличну књигу – Мирослављево јеванђеље. Настала је осамдесетих година 12. века, писана је на пергаменту и садржи 181 лист. Текст Јеванђеља је писан пером у две колумне, мрком и црном бојом, а већина наслова црвеном. Књига садржи 296 минијатура цртаних пером, а затим бојених четкицом црвеном, зеленом, жутом и белом бојом и украшених златом.
Недалеко од Народног музеја, вреди погледати још једну изложбу. У Галерији Српске академије науке и уметности (САНУ) у току је изложба о манастиру Студеница, као прилог обележавању 800 година аутокефалности Српске православне цркве.
Истовремено, у Музеју Српске православне цркве код Патријаршије погледајте сталну поставку посвећену осам векова самосталности цркве, у оквиру које можете видети многа вредна дела – од рукописног наслеђа дневне лавре Пећке патријаршије, Високих Дечана, манастира Крке и светиња српског народа са балканске ветрометине, где је битисао, до, можда, и највредније – плаштанице краља Милутина.
Шта је Плаштаница?
Плаштаница краља Милутина представља богослужбени текстил. То је текстил Великог петка, то је предмет који асоцира на бело платно у које је било увијено тело Исуса Христа након скидања са крста. Као успомену на Велики петак свака црква поседује плаштаницу. Тако је и краљ Милутин за своју задужбину, манастир Бањска, поручио да се изради плаштаница са златовезом, за коју се претпоставља да је урађена или у Цариграду или у Солуну. С обзиром на то да је најстарији предмет примењене уметности, представља највреднији споменик културе највише музејске категорије.
Настала је крајем 13. и почетком 14. века. Компонована је вертикално и једна је од свега две у византијској баштини која је тако компонована. Израђена је техником златовеза, златном и сребрном нити. У дну плаштанице постоји заветни запис: ,,Боже, спомени душу слуге твога”, јер је, иако је краљ, он у смрти само слуга Божији.
Видео
Са нама на путу до Београда
Гардош – симбол Земуна
Један од кутака који вам пружа не само леп поглед на Дунав и на Београд, већ вас окупира мирноћном и спокојем, свакако јесте Гардош. Овај бисер Земуна има прегршт садржаја, али не бисте смели да пропустите Гардошку кулу (или, правилније, Миленијумску кулу), чије је радно време од 10 до 19 часова. Калдрмом се попнете Синђелићевом улицом и са ваше леве стране се појављује монументално здање.
Ова 36 метара висока кула, изграђена је још 1896. године, а кроз историју је била осматрачница и видиковац.
Кула је изграђена као романтичарски споменик, од опеке и камена, а имала је и бројне симболе угарског краљевства. Платформа изнад раскошне лође била је украшена скулптурама владара на трону, стојећих лавова. На самом врху куле налазила се велика позлаћена скулптура Турула, митског птицоликог бића налик соколу из мађарских народних легенди. Распон крила Турула на врху куле био је близу 4м. Кула је била оштећена у Првом светском рату, а поново обновљена већ 1919. године. Данас се на простору око куле могу видети зидине средњовековног утврђења подигнутог у готском стилу.
Утврђење је било четвороуганог облика са истуреним кружним кулама на угловима. У средини овог утврђења из 14. века, налазила се бранич кула, која је служила као безбедно уточиште феудалцима и заповеднику града у случају опасности. Баш на месту старе бранич куле, на најдоминантнијем положају града, тадашњи владари Земуна одлучују да подигну споменик који обележава јужне границе Угарске.
Кула коју сви погрешно зову
Изворно ова кула је названа Миленијумска, име је добила по једном миленијуму, односно 1.000 година од доласка Угара на ове просторе, а касније током времена добијала је различита имена. Срби који су насељавали Земун називали су је Кула Сибињанин Јанка, по историјској личности Јаношу Хуњадију, који је ратовао против Турака и који је као јунак опеван у многим народним песмама. Тај назив је био општеприхваћен и озваничен након Првог светског рата. Неутрални назив кула Гардош добила је по знаменитом лесном брегу на којем је пре више од једног века сазидана.
Цео простор на лесном брегу Гардоша је велико археолошко налазиште. Римљани су на брегу градили најстарије језгро античког Таурунума. На самом Гардошу ископан је раскошни римски саркофаг који се и данас може видети у Земунском парку. Пре Римљана Келти су ту имали свој опидум, утврђено насеље. Археолози су на Гардошу пронашли остатке старчевачке и винчанске културе, као и трагове позније баденске културе.
Десним степеништем у кули се излази на Видиковац, где се посматра панорама уз помоћ телескопа 360 степени око куле. У унутрашњости горњих спратова може се уживати у сталној поставци посвећеној лику и делу Милутина Миланковића у виду тродимензионалних модела и софтвера о његовом животу и раду. Левим спиралним степеништем се силази у дње етаже и излази на природни видиковац у њеном окружењу.
Ресторани око Гардоша или „Земунска Скадарлија“
После обиласка куле Гардош, препоручујемо вам да се одморите и окрепите у једном од локалних ресторана, а наш избор је Салаш (који се налази у близини Гардошке куле). Ресторан који нуди специјалитете, пре свега, војвођанске кухиње, помешану са Шумадијом. Специјалитети се служе углавном у земљаним посудама. Главни адути су: телетина испод сача, буткица у сосу од рена, ћуретина са млинцима…
Ми смо у делу који се популарно зове ’Земунска Скадарлија’, чак смо и сале у ресторану назвали по земунским брдима. Ово је породични ресторан, пре свега, многи воле да дођу овде због етно амбијента. Има доста странаца, Италијани су нам најбројнији гости и воле да једу рибу, коју овде припремамо на три специфична начина. Има и Турака, Немаца, Швајцараца, али и наших сталних, домаћих гостију
рекли су нам у ресторану.
За дане новогодишњих празника у овом ресторану, осим у изврсним јелима, уживајте и у доброј музици, коју изводи тамбурашки оркестар.
Авалски торањ
Када би се враћали са путовања, Београђани би, погледом на Авалски торањ, знали да су код куће. Током НАТО бомбардовања Београд је остао без свог најпрепознатљивијег симбола. Београђани се нису мирили са тиме. На месту срушеног торња, направљен је нови, који је два метра виши од старог (са антенским стубом висок је 204,68 метара) и за посетиоце је отворен 21. априла 2010. године.
Када је изграђен првобитни торањ, сматрао се ремек-делом архитектуре, и био је један од 10 највиших у свету. Првобитни торањ је грађен од 1961. до 1964. године и био је јединствен по томе што није укопаван у земљу, већ је постављен на три „ноге“, како би симболизовао српски троножац. Срушен је у ноћи 29. априла 1999. године током НАТО бомбардовања.
Овај објекат, свакако, јесте својеврсна туристичка атракција и са његовог видиковца „пуца“ поглед ка Београду, Шумадији, а кад је лепо време може да се види и Копаоник. До терасе видиковца и кафе бара возе два лифта, и за само 40 секунди сте од подножја до кафе бара и видиковца. Кафе бар се налази на висини од 119 метара, а видиковац је на 122 метра.
Улаз у Авалски торањ се наплаћује (300 динара за одрасле, 100 динара за децу до 7 година, особе са инвалидитетом и са посебним потребама, као и 150 динара за основце, средњошколце, студенте и пензионере).
Лепа је ова наша Србија, богата историјским наслеђем и предивном природом која као да нам поручује да имамо шта да чувамо, да имамо у чему истински уживамо и чиме се поносимо.
Зато путујте са нама и после нас, обиђите Србију и њене драгоцености. А већ за две недеље водимо вас у нову авантуру.
Корисни савети за пут
Када сте на Авалском торњу деца морају да бду у пратњи родитеља све време.
У случају да нисте чест посетилац Београда, избегавајте да се градом крећете аутомобилом у периоду од 8х-10х пре подне, и 16х-19х после подне, јер је тада саобраћајни ,,шпиц".
Наравно, не заборавите да понесете фотоапарат.
Будите обазриви код Гардош куле, иако је забрањено пењање на зидић, многи посетиоци се пењу да би направили што лепше фотографије.
Приликом посете интернет странице Нафтне индустрије Србије а.д. Нови Сад („НИС“), www.nisgazprom.rs, прикупљају се информације које су неопходне како би се унапредило Ваше корисничко искуство. Ове технологије, које укључују колачиће, пикселе, веб ознаке (енгл. web beacons) и гиф-ове, у овој Политици управљања колачићима заједнички називамо „колачићи“.
Информације о заштити података о личности који се обрађују од стране НИС-а можете пронаћи у нашој Политици приватности (линк), а уколико имате било које питање у вези са обрадом података о личности, молимо Вас да контактирате организациони део НИС-а надлежан за управљање заштитом података о личности, слањем упита на адресу електронске поште fkz@nis.eu.
Коришћењем колачића (енгл. „cookies“) на нашој интернет страници можемо прикупљати податке о Вашем рачунару који могу да укључују IP адресу, тип претраживача (енгл. browser), име домена, време приступа и адресе интернет страница. На интернет страници www.nisgazprom.rs је омогућена примена колачића само у случају да сте нам за ту активност дали Ваш пристанак одабиром одговарајуће опције у делу подешавања опција за управљање колачићима (линк до подешавања).
Шта су колачићи
Колачићи су мале текстуалне базе података (датотеке) које се обично преузимају на Ваш рачунар, таблет или мобилни уређај (у наставку текста: уређај) с интернет локација које посећујете. Колачићи се користе за рад свих функција интернет странице, остваривање бољег корисничког искуства, а омогућавају и вршење аналитике посета страници и напредно онлине оглашавање.
Врсте колачића
Како бисте боље разумели колачиће и како их контролисати, у наставку можете сазнати које врсте колачића постоје, као и како се исти користе на интернет страницама:
Колачићи првог лица (енгл. „first party cookies“)
Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала организација чију интернет страницу посећујете познати су као колачићи „првог лица“.
Колачићи трећег лица (енгл. „third party cookies“)
Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала друга организација у односу на ону страницу коју посећујете познати су као колачићи „трећег лица“.
Стални колачићи (енгл. „persistent cookies“)
Стални колачићи остају сачувани на Вашем уређају и након затварања интернет претраживача. Уз помоћ ових колачића интернет странице чувају податке како би Вам се олакшало њихово коришћење. На пример, интернет странице које захтевају унос корисничког имена и лозинке ће запамтити Ваш унос који ће се појављивати при свакој новој посети.
Привремени колачићи (енгл. „session cookies“)
Привремени колачићи уклањају се с Вашег уређаја у тренутку затварања интернет претраживача путем којег сте посетили одређену интернет страницу. Помоћу ових колачића странице похрањују привремене податке који служе за њено исправно функционирање.
Које колачиће користи интернет страница нисгзпром.рс
Колачићи који се користе на интернет страницама НИС-а подељени су у четири категорије:
Неопходни колачићи или строго потребни колачићи су колачићи који се употребљавају како би страница могла да функционише и не могу бити искључени. Можете подесити Ваш интернет претраживач да Вас обавести о кориш
ењу или да блокира ове колачиће, али у том случају неки делови интернет странице неће функционисати
Остали колачићи – од сталних колачића НИС користи:
Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.
Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.
Како бисмо пратили број посета ради мерења и побољшања перформанси наше интернет странице, користимо колачиће првог лица. Захваљујући овим колачићима можемо одредити које странице су популарне односно мање популарне. Такође, захваљујући њима можемо да видимо на који начин се посетиоци крећу на интернет страницама, односно како их користе. Све информације које ови колачићи прикупљају су агрегирани, те представљају анонимизоване податке. Уколико не дозволите ове колачиће, нећемо имати информацију када сте посетили нашу страницу.
За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Google Analytics. У том случају Google на ваш рачунар поставља колачић трећег лица. Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.
Спецификација колачића
Категорија колачића
Назив колачића
Опис колачића
Аналитички колачић
1P_JAR
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_GRECAPTCHA
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
ANID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
DV
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
NID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGPC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGP
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OTZ
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
SNID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_c;;i
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
rc::a
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq_tm
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.qc
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.zpc.
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_grecaptcha
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Неопходни
authToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
authTokenData
Колачић који садржи системске податке улогованог корисника.
Неопходни
refreshToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
cookie_consent_settings
Колачић који чува податке о томе који су колачићи прихваћени од стране корисника.
Укључивање и искључивање колачића
На интернет страници нисгазпром.рс корисник у сваком тренутку може искључити или укључити колачиће променом подешавања понуђених опција управљања колачићима. Ако искључите колачиће, исти се неће чувати на Вашем интернет претраживачу. Колачићи се могу искључити и преко подешавања интернет претраживача.
Сврха колачића је побољшање и омогућавање употребе наших интернет страница и њихових процеса, те је потребно имати у виду да спречавањем или брисањем колачића можете онемогућити функционисање свих делова странице или проузроковати њихов другачији рад и изглед у интернет претраживачу.
Уколико искључите оглашивачке колачиће могуће је да приказивање наших огласа буде мање релевантног садржаја за Вас или Вам се исти оглас може показати више пута него што то желите.
Интернет претраживачи омогућавају промене подешавања колачића. Подешавања се најчешће налазе у менију „Опције” (енгл. „Options“) или „Параметри” (енгл. „Preferences“). Доле наведени линкови могу бити од помоћи уколико корисник жели боље да разуме ова подешавања:
Такође, као извор додатних информација за управљање колачићима можете да користите и страницу www.aboutcookies.org.
Додатне информације о колачићима
Друштвене мреже такође могу да постављају колачиће на Ваш рачунар. То се догађа на интернет страницама које вам омогућавају пријаву и регистрацију путем налога друштвених мрежа, те уколико делите садржај интернет странице на друштвеним мрежама. Конкретни утицај на Вашу приватност ће се разликовати од друштвене мреже до друштвене мреже и зависи од подешавања приватности које сте изабрали на тим мрежама. Како управљати овим колачићима можете сазнати на интернет страницама тих друштвених мрежа.
На следећим линковима можете да сазнате више информација о колачићима и правилима приватности:
Неопходни колачићи или строго потребни колачићи су колачићи који се употребљавају како би страница могла да функционише и не могу бити искључени. Можете подесити Ваш интернет претраживач да Вас обавести о кориштењу или да блокира ове колачиће, али у том случају неки делови интернет странице неће функционисати.
If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.
Маркетински колачићи
Друштвене мреже такође могу да постављају колачиће на Ваш рачунар. То се догађа на интернет страницама које вам омогућавају пријаву и регистрацију путем налога друштвених мрежа, те уколико делите садржај интернет странице на друштвеним мрежама. Конкретни утицај на Вашу приватност ће се разликовати од друштвене мреже до друштвене мреже и зависи од подешавања приватности које сте изабрали на тим мрежама. Како управљати овим колачићима можете сазнати на интернет страницама тих друштвених мрежа.
Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!
Аналитички колачићи
Аналитички колачићи су мали делови података, који нам пружају могућност препознавања и памћења корисника. Путем претраживача постављају се на ваш рачунар, таблет или мобилни уређај. Омогућавају пружање персонализиране услуге на веб странама, јер прате које делове веб стране корисници посећују, такође помажу у мерењу ефективности огласа и претраживања. На основу тих информација је могуће унапредити комуникацију и производе.
Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!